Msza św. śpiewana w klasycznej formie rytu rzymskiego sprawowana jest w kościele NSPJ w Bydgoszczy na Placu Piastowskim w każdą niedzielę o godzinie 14:00.
Msze św. w inne dni są każdorazowo ogłaszane tutaj.

Dziś jest 20 czerwca A.D. 2024 - dzień ferialny, kolor szat: zielony
 

Suche Dni letnie

Suche Dni

W środę, piątek i sobotę, (30 maja oraz  1. i 2. czerwca) przypadają w tym roku Suche Dni letnie. Suche Dni w tradycji Kościoła katolickiego to kwartalne dni postu obejmujące środę, piątek i sobotę, obchodzone na początku każdej z czterech pór roku. Letnie Suche Dni obchodzi się po Zesłaniu Ducha Św. Dawniej w tym czasie obowiązywał post ścisły (wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy - trzy posiłki w tym tylko jeden do syta), teraz ten post pozostaje zalecany.

Zwyczaj ten sięga do najdawniejszej epoki Kościoła rzymskiego - jest starszy nawet od Adwentu. Po Soborze Watykańskim II uzależniono datę i sposób obchodu od decyzji poszczególnych ordynariuszy, co sprawiło, że ten prastary i powszechny zwyczaj praktycznie zniknął z obrzędowości katolickiej.

Dziś odradza się w ślad za przywróceniem klasycznego rytu rzymskiego przez motu proprio Summorum pontificum.

Deus, dum egredereris coram populo tuo, iter faciens eis, habitans in illis, terra mota est, caeli distillaverunt.
Exsurgat Deus, et dissipentur inimici eius; et fugiant qui oderunt eum
O Boże, gdyś wyruszał wobec ludu swego, wskazując im drogę i wśród nich mieszkając, ziemia zadrżała, niebo deszcz zesłało.
Bóg wstaje, a rozpraszają się Jego wrogowie i pierzchają przed Jego obliczem ci, którzy Go nienawidzą.

(Introit Środy Suchych Dni Letnich)

Meditabor in mandatis tuis, quae dilexi valde: et levabo manus meas ad mandata tua, quae dilexi. Będę rozważał naukę Twoją, bo bardzo ją pokochałem. Ręce me wyciągnę do przykazań Twoich, które umiłowałem.

(Antyfona na Ofiarowanie w Środę Suchych Dni Letnich)


Dodane: 2012.05.27 18:00, Tagi: